Kava
Ida-Virumaa
Teed ja lood Poluwerniamaal
20.septembril kell 11.00–13.00 tutvustab Iisaku Kihelkonna muuseum läbi ekspositsiooni piirkonna poluvernikute ajalugu, nende kombeid, läbikäimisi ja toonaseid liikumisi. Loengu lõpus (13.00–14.00) on soovijatel võimalus osaleda poluvernikute paelapunumise õpitoas (tasu 2 eurot).
Välinäituse „Narva-Jõesuu tuletorni ja navigatsiooni ajalugu” avamine
Narva-Jõesuu tuletorni ja navigatsiooni ajalugu
22. septembril avatakse Narva-Jõesuus muinsuskaitsepäevade raames välinäitus, mis tutvustab kuurortlinna tuletorni ja navigatsiooni ajalugu.
Kuidas jõuda täna Narva-Jõesuusse? Teil on mitu võimalust: buss, auto, jalgratas ning alates 2021. aasta suvest ka jõelaev. Varasematel aegadel oli veetee üks peamisi viise linna jõudmiseks. Regulaarne ühendus Narva ja teiste piirkonna linnadega tegi Narva-Jõesuu kergesti ligipääsetavaks puhkajatele ja soodustas kaubavahetuse arengut. Rohkem teavet navigatsiooni ja tuletorni ajaloo kohta saate välinäitusel ja temaatilistel ekskursioonidel.
Fotonäitus “Võrgustik”
Fotonäitus mis on pühendatud transpordile, teestikule, sidele ja võrgustikule.
Eeldatavasti toimub Narva rongijaama hoones, juhul kui luba selleks ei saa, siis meil on võimalus korraldada näituse Astri või Fama kaubanduskeskustes, Geneva kontserdisaali fuajees.
Muinsuskaitsepäevad Pärnaõue talus
Allveearheoloogi Maili Roio näitus “Rannapungerja paigavaimu vettpidavad allikad” 2024. Ajaloopärandi näitus Rannapungerja ja selle lähiümbruse arheoloogilistest leidudest maa seest ja vee alt, mis toob välja Rannapungerja kui väga vana asustuse koha ajaloo.
21. septembril ootame sind arheoloogi Maili Roio juhitud TASUTA jalgsimatkale kell 11.00-13.00, et avastada Peipsi muinasmaastikke ja muistseid võrgustikke. Pakume Heinalise einet – rääbis, leib, kali. Kohvi ja kooki saab ka.
Tule ja koge elavat ajalugu otse looduses!
Saaremaa
Giidituur Saare mõisa südames
Rannamaantee ääres, kunagisel laiul uinuv mõisasüda, vanapäraselt Holmhof on andnud ainest rahvajuttudeks, täitnud oma värvika minevikuga arhiiviriiuleid. Arhitekt Hannes Koppel jagab külalistega huvitavamaid seiku, tutvume hoonetega, käime ära keskajas ja arutleme mõisasüdame tuleviku üle.
Audiorännak Asva linnusasula pronksiaja rajal
Linnused on olnud üheks osaks teedevõrgustikus ja seda juba pronksiajal. Asva pronksitööstuse keskusena oli veel eriti olulisel kohal kaubavõrgustiku süsteemis, millele osutavad näiteks skandinaaviapäraseid esemeid imiteerivad luuleiud. Tule ja rända ajas paar tuhat aastat tagasi ning saa osaks pronksiaegsest eluolust, mida tutvustabki Asva pronksisepp. Kuidas pronksi valati, kuidas hülgeid püüti? Millised olid eluhooned ja kuidas kauplemas käidi? Audiorännakust saad vastuseid..
Jõgevamaa
Loeng „Kõrtsid ja hobupostijaamad Eestis“
Põltsamaa muuseumis on võimalik kuulata loengut teemal: „Kõrtsid ja hobupostijaamad Eestis“, mis teemal kaitses Sille Raidvere tänavu ka oma magistritööd EKA-s. Saame teadmisi Eesti teedevõrgu arengust läbi sajandite, teedel kulgemist toetanud asutustest ehk kõrtsidest 17.–19.sajandil, postiside kujunemisest ja postijaamadest ning ülevaate tänaseni säilinud ehituspärandist kõrtside ja hobupostijaamade näol.
Kuremaa mõis läbi aegade
Kuremaa mõis on siin püsinud juba 16. sajandist. Selle aja jooksul on olnud see erinevate mõisnike käes. Lisaks tegutses hoones pea terve sajandi Kuremaa Põllumajandustehnikum.
Veetornist kirikuks ja kogukonnakeskuseks. Vestlus ja ekskursioon
Kuidas mahub ühte veetorni kirik ja kogukonnakeskus? Mis on tänaste arhitektuursete lahenduste taga ning kuidas nende lahendusteni jõuti? 20. septembril alusega kell 15:00 vestleme just neil teemadel hoone arhitekti Üllar Variku ja hoone valmimist toetanud Aivar Kokkiga kõnealuses ehitises kohapeal. Peale vestlemist on kõigil huvilistel võimalik osaleda ka ekskursioonil. Kohtumiseni Jõgeval!
Foto: Vambola Paavo
Valgamaa
Helme Mõisa taasavamine
Oleme noor pere, kes on võtnud vaevaks taastada Helme mõis, ning taaselustada Helme kogukond. Me oleme lihtsad inimesed, kuid usume, et lihtsuses peitub võlu. Täname kõiki, kes tulevad meie kodu külastama ja kes teevad mõisa renoveerimiseks annetuse. Omaltpoolt pakume meeldejääva päeva koos mõisaperega. Väikse etteaste teevad mõisa lapsed.
Raplamaa
Helilavastus "Metsavendade radadel" Tiduveres Põrgupõhjal
Raplamaal Tiduvere Põrgupõhja punkri juures avatud helilavastus viib tagasi Teise maailmasõja järgsetesse aastatesse, saamaks osa metsavendade eluolust ja läbielamistest. Audiolavastustest saab teada, kes ja miks end metsa peitsid, millistes punkrites elati ning mis moel neid võimude eest salaja ehitati. Eraldi pööratakse tähelepanu, kuidas metsas end ära elatati, kes ja kuidas metsavendi aitasid ning milliseid meetodeid kasutati vastupanu mahasurumisel. Kohaspetsiifilisemad lood annavad ülevaate Relvastatud Võitluse Liidust, punkrikoha reetmisest ja vallutamisest.
Helilavastus on kokku seotud üheks narratiiviks Teise maailmasõja järgsete metsavendadega seotud sündmuste ja lugude põhjal. Kokku on üheksa universaalset ja paar kohaspetsiifilist lühilugu, mis kokku moodustavad tervikliku lavastuse. Lavastust on kodulehel täiendatud lisainformatsiooni ja pildimaterjaliga.
Erilise kogemuse annab kuuldemängule kaasa keskkond – taastatud punker, sinna viiv teekond, ilmaolud ning ümbritsev loo
Harjumaa
Giidituur Lutheri juugendvillas
Teeme Lutheri perekonna pärandi jälgedes põgusa ajarännaku ning tutvustame ajaloolist Lutheri juugendvillat ja Lutheri mööblitööstust, tänu millele siinne piirkond kasvas ja arenes. Räägime lähemalt ümbritseva asumi kujunemisest, teedest, tänavatest ja transpordivahenditest. Vaatame ka üle tänapäeva Õnnepalee ruumid ja tegevused.
Giidituur Anija mõisapargis "Saladuste rada"
Ootame teid jalutama Anija mõisaparki!
Läbi mõisapargi kulgeb 2 km pikk meelte ja kogemuste tee, mida mööda sammudes saab avastada pargi varjatud võlud. Leiame põlispuude alleed ning avastame vanu hüljatud hobuvankriteed. Park on mõisakultuuri lahutamatu osa ja eriliselt liigirikas ning kõnekas.
Eraldi oleme kavandanud huvilistele Anija mõisapargi ekskursiooni koos giidituuriga „Saladuste rajal“. Giidi kaasabil tunnetame loodust enda ümber ning meenutame mõisarahva elu ja kombeid.
Giidituurid toimuvad igal täistunnil, osalustasu 6 EUR/in.
Avatud on ka mõisa püsinäitus “Mõisa aja lugu” ning Mõisakohwik.
Aardejaht Anija mõisas
Tulge kogu perega põnevale aardejahile Anija mõisa! Ootame kõiki mõisahuvilisi, eelkõige aga lapsi vanuses 4-12 a.
Teile saab osaks ainulaadne võimalus seigelda 223-aastase mõisahäärberi kahe korruse avarates saalides ja salongides, kuhu on osavalt peidetud erinevad ülesanded, mis juhatavad salajase aardeni. Igale lapsele antakse teele kaasa ajalooline aardekaart. Lisaks aardejahile on võimalus tutvuda meie interaktiivse püsinäitusega „Mõisa aja lugu“.
Aardejahi orienteeruv kestus 30-40 min. Tulge endale sobival ajal vahemikus kell 12:00 – 16:00.
Hind: 9 EUR/täiskasvanu, 6 EUR/laps, 19 EUR/perepilet (2 täiskasvanut ja nende alaealised lapsed).
Piletid müügil kohapeal mõisa kassas.
Lisainfo: 5553 0038, info@anijamois.ee
Soovi korral saate ka keha kinnitada meie Mõisakohwikus. Soovitame teha eelnevalt broneering tel. 513 8611.
Ootame teid avastama ja looma unustamatuid elamusi pere seltsis!
Teadusteater "Avalik lahkamine"
Muinsuskaitsepäevade raames kutsub Tervisemuuseum avastama inimkeha sisemust ja värskendama teadmisi meditsiiniajaloost. On ju inimkeha üks keeruline ja kompleksne, samas tasakaalustatud elundite ning organite võrgustik, mis omavahel suhtleb, toitaineid, hapnikku ja infot transpordib. Etenduse esimeses pooles meenutame, mida on anatoomiast arvatud enne meie aega ning teises pooles võtame appi täismõõdus õppenukk Markuse ja plastinaadid muuseumikogust. Uurime, millised siseelundid välja näevad, mida teevad ja milleks neid vaja läheb.
Näpuotsaga huumorit, põnevaid lugusid ja uusi teadmisi – see on avalik lahkamine. Etendust soovitame alates 14. eluaastast.
Vaatemäng toimub pööningukorruse hubases ringauditooriumis ning Muinsuskaitsepäevade ajal on sama piletiga võimalik külastada ka muuseumi näituseid.
Teadusteatri etendused toimuvad kokku kolmel korral:
Reedel, 20. septembril kell 17.00
Laupäeval, 21. septembril kell 15.00
Pühapäeval, 22. septembril kell 14.00
Tartumaa
Jalutuskäik "Tartu endiste mänguasjatootjate ja -poodide radade"
Ekskursioon toimub õues ja selle kestus on umbes üks tund. Giidideks on Tartu Mänguasjamuuseumi peavarahoidja Liis Järv ja teadur Helena Grauberg.
Ringkäik algab raekoja platsil oleva Tartu 2024 punase maamärgi juurest ja lõppeb Tartu Mänguasjamuuseumis Lutsu tänaval. Jalutuskäigu jooksul antakse ülevaade endisaegsetest mänguasjatootjatest ja -poodidest, mis asusid Tartu kesklinnas. Muuhulgas tehakse kindlasti peatus Oskar Luige endise mänguasjatöökoja juures Rüütli tänaval.
Kultuuriloolise Palverännutee kihelkondade aukonsulite töötuba/koolitus
Kultuuriloolise palverännutee aukonsulid arutavad ja koolitavad end – toimimaks meeskonnana tõhusamalt ning jagamaks teavet paremini omavahel ja laiemalt.
Lisaks Mai Timmile on selkorral ja edasistes töötubades/koolitustel meid nõustamas ka kommunikatsiooni asjatundja Erkki Peetsalu.
AD 2012. hakkasid Pirita kloostri sõbrad rajama palverännuteed Maarjamaa ühest otsast teise. Lagle Pareki innustaval eestvedamisel tallati kümmekonna suvega sisse sadu kilomeetreid rännuteed.
Rada pakub uudishimulikule rändajale võimaluse tutvuda seda ääristavate paikade lugudega, neid paiku vääristanud inimeste vaimu- ja kätetööga. Pirita–Vana-Vastseliina palverännutee kutsub rändaja teekonnale läbi meie aja- ja kultuuriloo.
Tänaseks on selle arendamise südameasjaks võtnud ka paljud toredad inimesed teele jäävatest muuseumidest, kirikutest, koolidest, külaseltsidest jne. Rännurada viib läbi 18 ajaloolise kihelkonna ja ränduritele toeks on enamikus neist paikkonna elukorraldust hästitundvad aukonsulid.
Valdo Praust: Tartu ajaloolises teedevõrgus ehk Tartu lähema ja kaugema ümbruse teed varasematel sajanditel
Muinsuskaitsepäevade raames Tartu linnamuuseumi saalis toimuvas ettekandes vaadeldakse Tartuga seotud kunagisi suviseid ja talvisi maanteid alates muinasajast kuni 18.-19. sajandini. Lähema vaatluse alla võetakse Tartu-Otepää-Riia tee, talimaantee Viljandisse, kaks talimaanteed ja üks suvine maantee Tallinnasse ning oletatav viikingiaegne tee üle Mehikoorma Novgorodi.
Valdo Praust on ajaloo- ja mõisahuviline, Eesti jalgrattamuuseumi looja ja eestvedaja, kes on põhjalikult uurinud Eesti muinas- ja keskaegse teedevõrku ning välja selgitanud, selle paiknemise. Valdo Praust on Eesti kesk- ja muinasaegse teedevõrgu rekonstruktsioonmudeli autor.
Pilt: Wegenetz des Kirchspiels Dorpat. 1864 (EAA.1197.1.120/20 leht 3)
Lääne-Virumaa
Välinäitus "Rakvere linnulennult. Linna lugu kaartidel"
Näitus „Rakvere linnulennult“ heidab pilgu linna ajalukku kaartide ja plaanide abil, mis on läbi aegade koostatud praktilistel eesmärkidel nagu seda on sõjandus, merendus, haldus jne.
Rakvere linna sünd ja areng on seotud asendiga maanteede ristumiskohas – siitkaudu kulges kaubatee Tallinnast Narva ja Toolse sadamast Tartusse, Paidesse ja Viljandisse. Varasemad asustusjäljed praegusel Teatrimäel ja Pika tänava piirkonnas pärinevad juba muinasajast.
Kõige vanemad pildid Rakvere linnast pärinevad 1560. aastatest. Need on fantaasiarikkad joonistused Vene tsaari Ivan IV poegade jaoks mõeldud ajaloo ülevaatest. Esimesed enam vähem realistlikud joonistused ja linnaplaanid pärinevad 17. sajandist. Erilist hoogu sai linna plaanide koostamine ajal, mil Rakvere sai kreisilinna staatuse 1783. aastal. Näitusel vaatleme Rakvere arengut 17. sajandist Teise maailmasõjani.
Näitus on avatud 19.05–13.10.2024.
Tulge jalutama!
Köster Gööcki Maja – loomekvartal Rakvere kesklinnas. Avatud uste päev. Loeng. Kogukonnaarutelu
Köster Gööcki Maja – loomekvartal Rakvere kesklinnas. Avatud uste päev. Loeng. Kogukonnaarutelu.
Kultuuriline ja kunstiline võrgustumine ja ühendused Rakvere vanalinna kontekstis. Millised on võimalused loometegevuse koondamiseks vanalinna ning huvitava, atraktiivse ja võimalusterohke ruumi loomine Gööcki Maja kvartali näitel, ühendades vana hoone uue kaasaegsema ümbruskonnaga.
Milline on see linnaline ruum vanalinnades, kus saaksid toimuda avalikud üritused, kus saaks lihtsalt vaba aega veeta ja mis oleks tasakaalustavaks elemendiks äärelinna kaubanduskeskustesse vajumise vastu. Hetkel on Rakveres loometegevusega seotud organisatsioonid ja ettevõtted laiali üle linna. Nende osaline koondamine, liitmine ja sobitamine eriilmeliste tegevuste ja funktsioonidega looks kindlasti teatud sünergia Rakvere vanalinna, millest võidaksid nii inimesed kui terve linn.
Sündmusele registreerimiseks märgi Facebooki-sündmusel ennast osalema või teavita korraldajat osalemisest meiliaadressil goockimaja@gmail.com.
Ringkäik välinäitusel "Rakvere linnulennult" Uno Trummi juhtimisel
Ootame huvilisi osalema Muinsuskaitsepäevade ajal, 21. septembril 2024 kell 11:00, ringkäigul välinäitusel “Rakvere linnulennult. Linna lugu kaartidel“, mida juhib Virumaa Muuseumide teadur Uno Trumm.
Näitus „Rakvere linnulennult“ heidab pilgu linna ajalukku kaartide ja plaanide abil, mis on läbi aegade koostatud praktilistel eesmärkidel nagu seda on sõjandus, merendus, haldus jne. Ringkäigul tutvustab Uno Trumm Rakvere linna sündi ja arengut, mis on seotud asendiga maanteede ristumiskohas – siitkaudu kulges kaubatee Tallinnast Narva ja Toolse sadamast Tartusse, Paidesse ja Viljandisse. Varasemad asustusjäljed praegusel Teatrimäel ja Pika tänava piirkonnas pärinevad juba muinasajast. Uurime, millised on vanimad säilinud pildid Rakverest. Jõuame 17. sajandist Teise maailmasõjani. Ringkäigul saab ülevaate, kui vähe või palju on säilinud omaaegsest linnast tänapäeval ning mis suunas on toimunud linna areng.
Taavi Pae loeng "Kartograafiline Lääne-Virumaa"
Reedel, 20. septembril 2024 kell 16:00 ootame huvilisi kuulama Tartu Ülikooli geograafia kaasprofessori Taavi Pae ettekannet „Kartograafiline Lääne-Virumaa“. Loeng toimub Rehbinderi majas Rakveres (Tallinna tn 5). Osalemine sooduspiletiga.
Taavi Pae ettekandes kuuleme nii mõndagi põnevat ajaloolistest kaartidest, mis on seotud Lääne-Virumaaga. Kuulda saab, miks ja kuidas salastati Lahemaa kaarte. Näiteks keelati kunstnik Edgar Valteri 1977. aastal joonistatud Lahemaa kaart. Arutleme Pandivere kõrgustiku nime üle ja uurime lähemalt millal see kõrgustik ilmus meie geograafilisse teadvusse.
Loeng toimub Muinsuskaitsepäevade raames, mis tänavu on pühendatud teemale „Hoiame ühendust!“.
Kaardi allkiri: Rakvere linna vanim säilinud tsaariaegne plaan on 1784. aastal Eestimaa kubermangu maamõõtja Salomon Severin Dobermanni koostatud kaart 1784. aastast. Rahvusarhiiv, EAA.2072.2.46:1
Pimedusse peitunud Virumaa linnamäed 1
Tänaseks tihti unustatud linnamäed olid tuhatkond aastat tagasi meie maa tõmbekeskused. Olgu kohalike ülikute kantsid või kogukondlikud asulad, olid need sotsiaalsed sõlmkohad, kus liikus käsitöö ja kaubandus. Linnamägedest läksid siis ja lähevad ka praegu mööda teed, mida mööda veeti näiteks kohaliku rikkuse allikat, soorauda tootmispaikadest veeteedele.
Kutsume kolmel õhtupoolikul ekskursioon-matkakestele. Igal õhtul külastame lambivalgel vähemalt kolme rohkem – vähem unarusse jäänud linnamäge:
20. september – Neeruti Sadulamägi, Mäeotsa linnamägi, Karitsa Juprimägi
21. september – Toolse linnamägi, Toolse Ussimägi, Varangu Veskikants
22. september – Pada I linnamägi, Pada II linnamägi, Kongla Keldrimägi
Igal õhtul jalgsi liikumist künklikul maastikul ligikaudu 4 km. Vahepeal on tarvis oma autodega ühest punktist teise sõita. Algus igal õhtul kell 20.00. Kestus ligikaudu 3 tundi.
Haara enda pea- või taskulamp kaasa!
Osalustasu annetuspõhine.
Hoiame oma päritoluga ühendust!
Pärnumaa
Transpordi-, teede- ja sidepärandist Suigu piirkonnas
Näitus Suigu piirkonna transpordi-, teede- ja sidepärandist. Raamatukogu on avatud E 15-19, T-R 11-17.
Veebiviktoriin "Hoiame Pärnuga ühendust"
Pärnu Keskraamatukogu kutsub Facebookis lahendama veebiviktoriini ja teada saama, kuidas Pärnuga läbi aegade ühendust on peetud. Viktoriini koostavad Regina Ester ja Heda Piiriste.
Vilest vileni - vabrikulise teekond Sindis
Sindi kalevivabriku töötaja igapäevane rännak ajas ja ruumis vabrikuvilest vabrikuvileni. Tunniajasel jalutuskäigul vaatame, milliseid igapäevaseid võimalusi pakkus ajalooline linnaruum väljaspool tööaega. Teejuhiks on Kristjan Kullerkan.
Giidituurid raudteemuuseumis
Korrraldame giidituure muuseumis igale soovijale. Kelaajad ja muu info meie koduleheküljel www.museumrailway.ee
Viljandimaa
Loeng Mõisaküla raudteepärandist
Viljandi muuseum kutsub 20. septembril kell 16 algavale loenguõhtule, kus Mõisaküla muuseumi juhataja Anu Laarmann räägib Mõisaküla–Viljandi raudtee ajaloost.
Mõisakülla jõudis raudtee 1896. aastal, mil avati raudteeliin Pärnu ja Valga vahel. Mõisakülast kujunes kiiresti tähtis raudteesõlm. 1899. aastal alustas tegevust raudtee remonditöökoda ehk raudteetehas, mis hooldas ja arendas taristut ning tõi ka piirkonna arengusse muutusi.
1897. aastal avatud Mõisaküla–Viljandi raudteeliin pakkus uusi võimalusi reisimiseks ja kaubaveoks ning sidus väikelinnad tihedamalt toimivateks transpordikeskusteks. Seda raudteelõiku teatakse ka kui Mulgi Ekspressi liini.
Loeng käsitleb samuti raudteeliinide sulgemist ning inimeste südamesse jäänud mälestusi. Kuidas kajastuvad need sündmused tänases päevas? Rohelised Rööpad ehk matkarajad endiste kitsarööpmeliste raudteede tammidel viivad meid mõtisklema raudteede pärandi säilitamise ja taaskasutamise üle.
Helilavastus "Metsavendade radadel" Ennuksemäe matkarajal
Viljandimaal Ennukese metsavendade punkri rajal avatud helilavastus viib tagasi Teise maailmasõja järgsetesse aastatesse, saamaks osa metsavendade eluolust ja läbielamistest. Audiolavastustest saab teada, kes ja miks end metsa peitsid, millistes punkrites elati ning mis moel neid võimude eest salaja ehitati. Eraldi pööratakse tähelepanu, kuidas metsas end ära elatati, kes ja kuidas metsavendi aitasid ning milliseid meetodeid kasutati vastupanu mahasurumisel. Kohaspetsiifilisemad lood annavad ülevaate punkrikoha ehitamisest, reetmisest ja vallutamisest.
Helilavastus on kokku seotud üheks narratiiviks Teise maailmasõja järgsete metsavendadega seotud sündmuste ja lugude põhjal. Kokku on üheksa universaalset ja paar kohaspetsiifilist lühilugu, mis kokku moodustavad tervikliku lavastuse. Lavastust on kodulehel täiendatud lisainformatsiooni ja pildimaterjaliga.
Erilise kogemuse annab kuuldemängule kaasa keskkond – taastatud punker, sinna viiv teekond, ilmaolud ning ümbritsev loodus.