Tagasi kaardi juurde

Seinamaal “Kolm neidu”

Valmimisaasta: 1970

Aadress: Viljandi maakond, Viljandi vald, Vana-Võidu mõisa karjakastell

Autor Elmar Kits

Segatehnika
Ei ole mälestisena kaitse all

Noor Eesti Vabariik asutas Vana-Võidu mõisasüdamesse esimese põllutöökooli 1920. aastal. Saja aasta jooksul on kool nime vahetanud peaaegu kümme korda, kandes nõukogude perioodil Juri Gagarini nimelise Näidissovhoostehnikumi nime. Kõrgelennulise nimega haridusasutus
pidas käeliste oskuste arendamise kõrval oluliseks ka õpilaste vaimset ja esteetilist harimist – seda kinnitasid koolimaja dekoreerinud mitmed keraamilised ja metallist pannood, õppejõudude portreebüstid, Efraim Allsalu suurejooneline õlimaal kosmoselennust ning siinne Elmar Kitse
seinamaal.

Teos kuulub kunstniku hilisesse loomeperioodi ja kujutab abstraktsel taustal kolme rahvariides neidu. Tegu on väliselt sgrafiitot meenutava, ent tegelikkuses märja krohvi sisse süvistatud reljeefi ja juba kuivale krohvile maalitud pindadega. Vana-Võidu mõisa peahoone algse ilme taastamiseks otsustati 2015. aastal lammutada selle nõukogudeaegne juurdeehitus. Seal paiknenud Kitse seinamaali säilitamiseks oli ainus viis see seinalt eemaldada ning uude asukohta paigaldada. Eestis oli seinamaali eemaldamise praktika veel lapsekingades ning Kitse teose seinalt kätte saamiseks tuli välja töötada ainupärane tegevuskava – maal toestati nii liimistatud marli ja puuvillase kanga kui tugevate vineerplaatidega ja saeti seejärel seinalt maha.

Teose uueks asukohaks valiti mõisas tegutseva kutsekooli ajaloolisest karjakastellist ehitatud modernne õppehoone. Et tagada kunstiteose mobiilsus, kinnitati pannoo seinale alusplaatide abil – nii on tulevikus tulevikus võimalik maali asukohta võimalik lihtsa vaevaga muuta. Tänaseks võib öelda, et Eesti kontekstis esimene eksperimentaalne, riskantne ja tehniliselt keerukas ettevõtmine tõestas end sobiva viisina reljeefse pinnaga kunstiteoste teisaldamiseks.

Kuigi seinamaalide näol on tegu kohaspetsiifilise kunstiga, mida tuleks säilitada oma autentses asukohas, võib tulla ette olukordi, kui ainus alternatiiv – ümberpaigutamine – on põhjendatud. Elmar Kitse „Kolm neidu”“ on täies hiilguses eksponeeritud Viljandi Kutseõppekeskuse uues õppehoones ning tehtud läbi viidud tööd on sellele loonud sellele pigem lisaväärtust. Tartus on seinamaalist inspireerituna valminud projekti SmartEnCity raames käigus Tiigi 21 elumaja otsaseinale kunstnik Huupi teos „Hommage Elmar Kitsele”“.


Hilkka Hiiop, Johanna Lamp, Helen Volber